W czwartek 27.03.2025 odbyło się XIII wspólne posiedzenie komisji stałych Rady Miejskiej w Lutomiersku oraz XVII sesja Rady Miejskiej w Lutomiersku. Jakie m.in. tematy poruszano?
1. Zmiany w budżecie i prognozie finansowej
Tym razem zmiany były związane głównie z uwzględnieniem nowo pozyskanych dotacji celowych z województwa oraz ministerstwa związanych z pensjami nauczycieli i pracowników pieczy zastępczej. Pojawiły się też zmiany po stronie wydatków (m.in. nowe zadania - modernizacja układu zasilania energią elektryczną stacji uzdatniania wody w Lutomiersku i remonty w budynku komunalnym we Franciszkowie oraz przeniesienie części środków z zakupu działki pod budowę świetlicy we Wrzącej na rzecz budowy oświetlenia na ul. Brukowej we Wrzącej).
2. Tramwaj vs ciąg pieszo-rowerowy Lutomiersk-Konstantynów
Podczas posiedzenia komisji i później sesji Rady Miejskiej temat był dyskutowany z różnych perspektyw. Co można wywnioskować z całości?
- Mieszkańcy w kontekście linii tramwajowej vs ciągu pieszo-rowerowego są podzieleni. Silnie w dyskusje angażują się też przedstawiciele Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi.
- Mieszkańcy Mirosławic, których przede wszystkim ewentualne inwestycje lub ich brak dotyczą, potrzebują przede wszystkim możliwości bezpiecznego poruszania się pieszo wzdłuż drogi oraz jej przekroczenia.
- Władze gminy dopuszczają różne scenariusze rozwiązania sytuacji. W porozumieniu z włodarzami Konstantynowa Łódzkiego jest wola do zachowania torowiska, a kiedyś w przyszłości podjęcia się przywrócenia tramwaju, pod warunkiem uzyskania 95% dofinansowania inwestycji z zewnątrz (szacowany koszt inwestycyjny przywrócenia tramwaju to ok. 120 mln złotych). Jednocześnie, istnieje pomysł utworzenie w biegu torowiska (bez jego likwidacji) buspasa.
- Ze strony władz województwa jest silna wola do budowy ciągu pieszo-rowerowego. Władze gminy czekają na konkretne propozycje.
- Powrót tramwaju poza kosztami inwestycyjnymi niesie za sobą koszty związane z jego utrzymaniem przewyższające obecne koszty utrzymania linii autobusowych powołanych w miejsce tramwaju. Jednocześnie linie autobusowe obsługują więcej miejscowości niż robiłby to tramwaj.
W którąkolwiek stronę sprawy by się nie potoczyły, wyraźnie klaruje się potrzeba zmian infrastrukturalnych wzdłuż drogi wojewódzkiej na odcinku Lutomiersk-Konstantynów.
3. Informacja o stanie dróg powiatowych i wojewódzkich.
Niestety, mimo zaproszenia ze strony urzędu gminy, na sesji Rady Miejskiej nie pojawili się przedstawiciele z urzędu starostwa powiatowego ani urzędu marszałkowskiego. Ze swojej strony, skomentowałem ten stan rzeczy w trakcie rady i przypomniałem o naszych postulatach w kontekście drogi powiatowej w Prusinowicach (oznakowanie poziome, ciąg pieszo-rowerowy). Zachęcam do odsłuchu, 20 minuta nagrania.
4. Informacje międzysesyjne Burmistrza
- Rozliczono inwestycje związane z termomodernizacją budynków należących do gminy oraz jesienno-zimową modernizacją dróg.
- Budowa wodociągu Jerwonice-Czołczyn jest na etapie czynności odbiorowych.
- 7 złożonych ofert na budowę tężni solankowej jest w trakcie analizy.
- Gmina przygotowuje się do wiosennych zakupów kruszywa na drogi.
- Otwarto postępowanie odnośnie inwestycji w park w Szydłowie oraz wymianę oświetlenia we Wrzącej.
- Dokonano odbioru prac remontowych w kościele w Lutomiersku.
Ze strony radnych pojawiły się prośby i zapytania w sprawach takich jak:
- wyrównywanie dróg gruntowych - gdy gmina znajdzie wykonawcę, będzie zbierać zgłoszenia potrzeb w tym zakresie z pomocą sołtysów,
- przedłużenie busa jadącego przez Wrzącą aż do Legendzina - zmiany możliwe na przyszły rok,
- wsparcie remontu dachu na sali OSP w Zdziechowie,
- remont zabytkowego krzyża w Zdziechowie,
- zapytanie odnośnie jakości wody w Babicach pobieranej z Konstantynowa (posmak chloru).
Sesja Rady Miejskiej obfitowała w podsumowania za rok 2024. Mowa tu o:
- Informacji Komendanta Policji o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego
na terenie gminy za 2024 rok. - Informacji z działalności OSP w Gminie Lutomiersk za 2024 rok.
Poza opisanymi już sprawami, podjęto też uchwały m.in. w sprawie:
- nadania nazwy jednej z ulic w Kazimierzu,
- upoważnienia Burmistrza Miasta i Gminy Lutomiersk do powołania Redaktora Naczelnego Informacyjnego Biuletynu Samorządowego „Wiadomości Lutomierskie" (dotąd mógł to zrobić poprzedni włodarz miasta),
- wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu lokalu użytkowego z dotychczasowym najemcą (dotyczy przychodni lekarskiej w Kazimierzu i dentysty w Szydłowie.
Po więcej szczegółów zachęcam wszystkich do odsłuchu nagrania z sesji: https://lutomiersk.posiedzenia.pl/?