Według obecnie posiadanej wiedzy, historia wsi Prusinowice sięga przynajmniej połowy XVI wieku. Istniały wtedy dwie odrębne miejscowości o nazwie Prussynowyce, leżące w parafii Mikołajewice. Prussynowyce Duże stanowiły prawdopodobnie główną osadę, podzieloną co najmniej między dwóch właścicieli lub zarządzających, Nikodema i Stanisława. Wskazana dwójka zarządzała częścią wsi kojarzoną z nazwiskiem Bykowskich. [1]
Najstarsze zapiski o mieszkańcach Prusinowic z parafii Mikołajewice, do których dotąd pozyskaliśmy dostęp, sięgają 1718 roku [2, 3].
W latach 1783-84 właścicielką Prusinowic ( a także Porszewic, Gorzewa, Bechcic, Czołczyna, Żabic i Żabiczek) była kasztelanowa Katarzyna z Potockich Kossakowska, wdowa po kasztelanie kamieńskim Stanisławie Kossakowskim. [4] Dzięki informacjom z protokołu z działalności komisji działającej w 1789 r. na terenie powiatu szadkowskiego pod przewodnictwem Stefana Walewskiego, której celem było zebranie danych o przychodach w poszczególnych majątkach, wiemy, że Prusinowice w tamtym okresie przynosiły dochód około 2026 zł, co reprezentowało stosunkowo znaczną wartość i siłę nabywczą w ówczesnej gospodarce [7].
Od 13 marca 1946 roku we wsi funkcjonuje Ochotnicza Straż Pożarna.
Miejscowość należała do województwa sieradzkiego w latach 1975–1998

Prusinowice na mapie Pertheesa z 1793 roku [5]

Fragment mapy autorstwa Hieronimusa Benedictiego z 1808 roku sporządzonej dla wojska Cesarstwa Austriackiego [6]
Przypisy:
- Pawiński, Adolf. 1883. „Wielkopolska. T.2”. Gebethner i Wolff. - str. 238
- Genealogiczna kartoteka
- Parafia Mikołajewice - akta urodzeń, małżeństw, zgonów 1718-1775
- Historia.pabianice.gmina.pl/trasa1t6
- Mapa Petheesa z 1793
- oldmapsonline.org
- Nejman, Elżbieta Halina. Szlachta Sieradzka XIX wieku (link)